حضرت آیت الله حاج شیخ غلامرضا زندیه(ره)

عالم ربانی مرحوم حضرت آیت الله حاج شیخ غلامرضا زندیه در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی در تهران در خانواده ای کاملا مذهبی و متدین چشم به جهان گشود.

پس از دوران جوانی و کسب تجربه نزد تاجری موفق در تهران چند سالی به کسب و کار مشغول شد. قضا را در یکی از ایام که حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی(دامت برکاته) در تهران سخنرانی داشت در مجلس ایشان حضور یافت و سخنان وی که درباره اهمیت علم و جایگاه رفیع عالمان بود چنان در جان او اثر گذاشت که یکباره بساط کسب و کار را برچید و با وجود مشکلات فراوان اقتصادی و مالی به فراگیری دروس حوزوی روی آورد.

ابتدا مقدمات علوم دینی را در تهران نزد عارف کامل آیت الله سید حسن رضوی(دامت برکاته) فرا گرفت و سپس راهی شهر مقدس قم شد. شور و نشاط او برای تحصیل علم موجب شگفتی همه اساتید و دوستان او بود تا آنجا که پس از اتمام دوره سطح حوزه در هفت سال دروس خارج را نزد علمای بزرگی همچون امام خمینی، آیت الله محقق داماد و آیت الله گلپایگانی(رحمه الله علیهم) گذراند و از شاگردان خاص و مورد توجه حضرت آیت الله وحید خراسانی گردید.

وی در جریان ملی شدن صنعت نفت و قیام پانزده خرداد ۱۳۴۲ شرکت فعال داشت و از شیفتگان و رهپویان راه حضرت امام خمینی(رحمه الله علیه) به شمار می آمد.

در سال ۱۳۴۳ همراه آیت الله خرازی و برخی دیگر از دوستان موسسه فرهنگی ـ پژوهشی در راه حق را بنیان نهاد. در سال ۱۳۶۳ به امامت جمعه شهرستان ماهشهر منصوب شد. آشنایی با این شهر و مشاهده فقر اقتصادی و فرهنگی آن موجب شد تا به احداث حوزه علمیه صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرجه) و ساخت بازارچه ای در جهت تأمین مالی آن اقدام نماید. به این منظور با رایزنی مسؤولان شهر قطعه زمینی موات به مساحت سه هکتار در کنار مصلی جهت احداث حوزه علمیه و رقبات آن دریافت کرد و پس از چند سال بنای آن را به اتمام رساند و از آن پس زندگی خود را وقف اداره امور حوزه و تربیت طلاب علوم دینی نمود.

سرانجام آن عالم مجاهد در ۲۳ اسفند ماه ۱۳۸۰ دعوت حق را لبیک گفت و در سن ۷۸ سالگی به ملکوت اعلی پیوست و در جوار بارگاه ملکوتی کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) در قبرستان شیخان قم به خاک سپرده شد.